Jóga podle čaker s Pavlínou

 

Budeme se věnovat jednotlivým čakrám, které máme, abychom rozproudili jejich energii. Každé věnujeme tolik času, kolik bude třeba. Vysvětlíme si, co každá z nich obnáší a co všechno v našem životě ovlivňuje.

Jelikož je to práce navazující, je potřeba si předplatit kurz 10 lekcí, a chodit co nejpravidelněji. 🙂

Čtvrtek od 17,15. Začínáme 7.9.2023

 

1.čakra, kořenová  – červená, živel země

Kořenová čakra,  Muladhara čakra je první čakrou našeho těla, která je umístěna ze všech čaker nejníže (odtud Kořenová).

Najdeme ji mezi pohlavními orgány a řitním otvorem tam, kde končí naše páteř.

Symbolem kořenové čakry je rudá barva a harmonizační mantrou je „lam.“

Tato čakra je spojena s ledvinami, močovým měchýřem, konečníkem, páteří a kyčlemi. Její harmonická funkce souvisí s uvědoměním si sebe sama.

V souvislosti s Mooladhara čakrou rozeznáváme i emoce jako odvahu a strach a harmonickou funkci podporuje pocit bezpečí a důvěra. Pokud nám tyto pocity chybí nebo neumíme zpracovat výše zmíněné emoce, čakra nepracuje správně a může být blokována.

Pokud je funkce kořenové čakry v rovnováze, máme pocit „pevné půdy pod nohama“, jsme v kontaktu v Matkou Zemí a fyzickým světem kolem sebe. Právě z tohoto důvodu kořenovou čakru pozitivně ovlivňují hlavně kořenová zelenina a potraviny rostoucí pod zemí. Dodávají nám pocit jistoty, bezpečí a uzemnění.

Vhodné potraviny

 • Kořenová zelenina: mrkev, petržel, ředkvičky, bílá ředkev, červená řepa, pastinák, cibule, česnek, brambory, batáty (sladké brambory)…
 • Luštěniny: Sója, fazole, čočka
 • Ořechy, semínka
 • Červené potraviny: červená řepa, rajčata, červená paprika, jahody, maliny, třešně
 • jablka, červený pomeranč, granátové jablko
 • Koření a bylinky: křen, česnek, chilli, kayenský pepř, černý či bílý pepř, pálivá či sladká paprika, pažitka, rozmarýn, pampeliška, zázvor, kurkumahttps://www.youtube.com/watch?

 

 

ODKAZY NA MEDITACE: 

https://www.youtube.com/watch?v=FOiuoRrZRwQ&list=RDQMj7VpYzfS0sk&start_radio=1

https://www.youtube.com/watch?v=I8RBYd2Zfbc&list=PLsuCfYXzi5DKnSZpHGw44VtZ2V7j3z9Jz&index=2

 

2.čakra, křížová  – oranžová, živel voda

Má na starosti emoce, mezilidské vztahy, sexuální energii a tvořivé síly. Zablokování v této čakře způsobuje sexuální chladnost a potlačování emocí, ale platí to i opačně, potlačování emocí zablokuje tuto čakru. Tato čakra je značena 6 okvětními plátky lotosu, které symbolizují špatné vlastnosti: hněv, nenávist, žárlivost, krutost, žádostivost a pýchu. Ty musíme překonat. Dalšími negativními vlastnostmi této čakry, jež nám brání v rozvoji, jsou lenost, strach, pochyby, pomstychtivost, závist a chtivost. Oranžová barva, jež této čakře náleží, je barvou ranního svítání, která symbolizuje vzestup vědomí. Je barvou činorodosti a očisttění. Poukazuje na pozitivní kvality, které se v této čakře rozvíjejí, pokud ji máme pod kontrolou: radost, důvěra a naděje, sebevědomí a síla činu.

Více zde: https://www.jogazlin.cz/news/cakry/

Živlem sakrální čakry je voda. Voda je element, který symbolizuje pohyb a proměnlivost. Voda plyne, je schopna změnit se na různá skupenství, dokáže být klidná i divoká. Sakrální čakra tedy ovlivňuje to, jak jsme schopni o(d)pouštět naši minulost, jestli dokážeme překonat staré křivdy a posunout se dál nebo se stále držíme starých vzorců myšlení a odmítáme jakoukoliv změnu.

Další oblastí, kterou swashisthana ovlivňuje, je schopnost kreativity a představivosti. Při nesprávné funkci nám chybí originalita, nejsme schopni vymýšlet nic nového, nedokážeme dělat změny. Nerovnováha čakry vede také ke zvýšenému pesimismus a může způsobovat deprese a záchvaty paniky.

Vhodné potraviny:

ty s větším obsahem vody (např. melouny), citrusy, ořechy, semínka a oranžová zelenina & ovoce. Sakrální čakře také napomáhá pravidelný pitný režim a zařazení „tekutých potravin“ – čerstvých ovocných šťáv, smoothies.

 • Vhodné potraviny
 • Tropické ovoce: melouny, mango, kokos, pomeranč, mandarinky
 • Bobulovité ovoce: maliny, jahody, borůvky
 • Ořechy, semínka: mandle, vlašské ořechy, pistácie, kešu, slunečnicová, dýňová, sezamová semínka
 • Oranžové potraviny: pomeranč, mandarinka, mrkev
 • Med
 • Koření a bylinky:  vanilka, skořice, koriandr, fenykl, lékořice, sladká paprika, gardénie

ODKAZY NA MEDITACE: 

https://www.youtube.com/watch?v=3hvSccK8lsA

3.čakra, solární – žlutá, živel oheň 

Čakra solárního plexu je centrem našeho sebevědomí. Veškeré problémy s nedostatečnou sebedůvěrou, podceňováním a neschopností projevit se, má na starosti právě Manipura.

Třetí čakra se nachází zhruba dva prsty nad pupkem. Jejím elementem je oheň, který symbolizuje světlo, teplo, energii a také očistu. Tato čakra je proto spojována s našim vnitřním sluncem, vnitřním ohněm, naší fyzickou, emocionální a duchovní energií. Pomáhá nám také očišťovat se od starých trápení z minulosti a začít znova.

Její funkce je velmi důležitá v oblasti společenských vztahů. Při správné funkci třetí čakry se člověk cítí přijímaný ve skupině, dokáže se prosadit a přitom zůstat sám sebou. Je nezávislý, snadno se rozhoduje a bere zodpovědnost za své činy a svůj vlastní život. Nevytváří si domněnky a neodsuzuje ostatní ani sám sebe. Čakra také pomáhá formovat vlastní osobnost, své vlastní hodnoty a priority.

Vhodné potraviny

 • Žluté potraviny: kukuřice, žlutá paprika, ananas, banány, máslová dýně, citron, broskve, nektarinky, žluté hrušky, mango
 • Celozrnné obiloviny: oves, jáhly, rýže, quinoa, špalda, tvrdá pšenice, amarant

Koření a bylinky

 • zázvor, kurkuma, skořice, máta, fenykl

ODKAZY NA MEDITACE: 

 

Zanechte vzkaz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *